Meg lehet lenni logó nélkül is?
A logó sokak szerint nem szükséges, anélkül is lehet vállalkozni.
Ez persze így is van, nincs ellenvetésem, mert vállalkozni anélkül is lehet. De akkor is kell valami, ami helyettesíti a logót, ez lehet például az arcod, ami képviseli a céget. Amikor például énmárkát építesz, akkor a logó valóban elhagyható, hiszen mindenhol a képedet használod, így azzal azonosítanak be téged.
Nincs szükséged logóra, ha
- már van logód
- inkább az arcoddal szeretnéd, hogy azonosítsák a céged (pl. coach vagy)
- annyi ügyfeled van már, hogy Dunát lehetne rekeszteni belőlük
- inkább inkognitóban maradnál
- nem akarsz kitűnni a tömegből
- a vizuális megjelenés részedről felesleges időpocsékolás
Szükséged lenne logóra, ha
- még nincs logód
- vállalkozásodnak egyedi külsőt szeretnél
- az a célod, hogy megjegyezzenek
- profinak akarsz tűnni
- meg szeretnéd különböztetni magad a konkurenciától
- több megrendelésre és bevételre vágysz (bizalomépítés)
Első körben tisztázzuk azt, hogy mire is jó a logó:
BEAZONOSÍTÁSRA
Kicsit jobban kifejtve a logó elsődleges célja, hogy megismerjenek, hogy ne keverjenek össze a konkurenciával. Az emberi agy nem a telefonszámod, a címed vagy a cég nevét jegyzi meg először, hacsaknem valami rendkívül frappáns és különleges cégnévvel rendelkezel. Az emberi agy képekben gondolkodik, vizuális, ezért a céglogó arra szolgál, hogy általa könnyebben megjegyezzenek, valamint következtetéseket vonjanak le.
Egy slampos megjelenésű, semmilyen kinézetű, tucat emberről is az lehet első blikkre a véleményed, hogy igénytelen és unalmas. Ezzel szemben egy stílusos, jól öltözött, kellemes megjelenésű fazon bizalmat sugároz és szívesebben kötsz vele üzletet. Nos, ez a példa tökéletesen igaz a vállalati arculatodra is: logódra, névjegykártyádra, szórólapodra, cégtábládra, weboldaladra, közösségi oldalaidra, mindenre.
Döltsd el te magad, hogy milyen képet szeretnél mutatni a cégedről. Nem akarlak, meggyőzni semmiről, de egy valamiben egyetérthetünk: A vizuális megjelenés tükrözi azt, hogy a vállalkozó milyen munkát végez. Profi vagy amatőr? Precíz vagy hanyag? Szakértő vagy kezdő?
Rád bízom a döntést, hisz demokrácia van, mindenki szabadon dönthet arról, hogy néz ki, milyen ruhát, frizurát visel, és hogyan reklámozza vállalkozását. A logó is egy reklám, egy önkifejezési forma, ami tükrözi azt, hogy a cég milyen valójában.
Logótervezés ide vagy oda, én mindig azt mondom, hogy nem mindenkinek kell, de akinek mégis, az bízza profi reklámgrafikusra, mert akkor lesz olyan, amilyennek lennie kell.
Milyen a jó logó?
- tükrözi a cég tevékenységét
- megjegyezhető
- egyedi
- karakteres
- esztétikus
- kis méretben is jól kivehető
- egy színben is jól működik
- minden felületen jól mutat
Amikor úgy döntesz, hogy logót szeretnél terveztetni vállalkozásod számára, keress bátran és megbeszéljük a részleteket.